تجهیزات بدنسازی در گذر زمان

تجهیزات بدنسازی در گذر زمان

بررسی تاریخچه تجهیزات بدنسازی در ایران

تجهیزات بدنسازی در گذر زمان

مقدمه

اگر بخواهیم نگاهی گذرا به تاریخچه وسایل و تجهیزات بدنسازی در کشورمان داشته باشیم خواهیم دید که ایران در 4 دهه گذشته با فقدان شدید تجهیزات مدرن بدنسازی دست و پنجه نرم میکرده است. در آن سال ها نه تنها واردات دستگاه های بدنسازی به داخل کشور کم بود، بلکه بخش تولید داخلی هم برای تجهیز سالن های ورزشی حرفی برای گفتن نداشت. نتیجه تمام این اتفاقات منجر به این شده بود که ورزشکاران آن دوره با مشکلات زیادی سر و کله بزنند و برای کسب مقام در مسابقات بین المللی رنج زیادی را تنها به دلیل نبود امکانات متحمل شوند.

امکانات پایین

عکس های به جا مانده از آن دوره نشان دهنده عشق ورزشکاران به حرفه بدنسازی است. زیرا آن ها با به کار گیری خلاقیت خودشان سعی در ساخت تجهیزات منحصربفردی میکردند. حتی گاها با بکارگیری ماشین آلات فرسوده و تلفیق فلزات با هم در کارگاه های جوشکاری، دست به تولید دستگاه هایی مشابه نمونه های خارجی میزدند.

دوره جدید

پس از انقلاب تا چندین سال فعالیت باشگاه های بدنسازی بسیار کمرنگ شده بود. در اوایل دهه هفتاد بود که سالن های بدنسازی با از سرگیری مجدد فعالیتشان، نقطه عطفی را در واردات و تولید تجهیزات بدنسازی رقم زدند. در آن سال ها تولیدات تجهیزات بدنسازی در تهران آغاز شده بود و کارگاه هایی با تولیدات تجهیزات ابتدایی بدنسازی سعی در تجهیز باشگاه های ورزشی کرده بودند.

تجهیزات بدنسازی در گذر زمان

رقابت تولیدات داخلی

قبل از شروع تولیدات انبوه تجهیزات بدنسازی در داخل کشور، آهنگرانی که سفارشات جزئی از مشتریانشان دریافت میکردند، این کار را بدون الگو انجام میدادند. اما در همان سال های ابتدایی دهه هفتاد با رونق گرفتن کارگاه های تولیدی تجهیزات بدنسازی، این وسایل رفته رفته مدرن تر شدند. تا اینجا که امروز به قدرت میتوان گفت که تولیدات داخل ایران به راحتی توانایی رقابت با نمونه های مشابه خارجی را دارند. باید توجه داشت که با توجه به اینکه ورزش بدنسازی در ایران دنبال کنندگان زیادی دارد، سرمایه گذاری در این حرفه امری بسیار سود آور است.

تجهیزات بدنسازی در گذر زمان

دوراهی انتخاب

معمولا خریداران دستگاه های بدنسازی همیشه بین دوراهی انتخاب تجهیزات داخل و یا وارداتی قرار میگیرند. امروزه واردات تجهیزات چینی در بازار ایران به وفور دیده میشود. تجربه نشان داده است که غالبا چنین تجهیزاتی با عمر مفید پایینی که دارند، موجب صرف هزینه بیشتر برای مدیران باشگاه ها میشوند. از طرف دیگر خدمات پس از فروشی که تولیدات داخلی دارند، به مراتب کفه ترازو را به سمت انتخاب وسایل داخلی سنگین تر میکند.

ما در مقالاتی جداگانه به بررسی دقیق تر این موضوع پرداخته ایم. پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

راهنمای خرید دستگاه بدنسازی | راهنمای تجهیز باشگاه بدنسازی

در صورتی که در زمینه خرید دستگاه بدنسازی هرگونه ابهام یا سوالی دارید با ما تماس بگیرید. مشاوران ما در دپارتمان خدمات مشتریان تن آرا تک همه روزه آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند.

تندرست و پیروز باشید

تن آرا تک

| ۱۳۹۷-۱۰-۹ ۱۱:۱۸:۱۴ +۰۰:۰۰ دی ۹ام, ۱۳۹۷|نکات مهم بدنسازی|